איך תהליך הגמילה מרגיש?

 

כל אחד מאיתנו הוא שונה, וחשוב לשמור על ראש פתוח כלפי החוויה, לא קיימת אפשרות לתכנן את התוצאות. ייתכן ולא תרגיש קושי בכלל, ויתכן שהגמילה עשויה להיות מאתגרת מאד. ייתכן ותעבור כמה שבועות קשים בטרם יוקל לך, ייתכן גם שתבחין בהשפעות הגמילה רק בטווח הרחוק.
 

40% מהאנשים במחקר של MIND לא דיווחו על בעיות משמעותיות בתהליך.
 

עם זאת, לפעמים ההשפעה של הנסיגה יכולה להיות כל כך חמורה עבורך שייתכן ויהיה עליך לנסות לחזור לקחת את התרופה או להעלות את המינון שלך.
 

מחקרים חדשים מראים כי ככל שנוטלים תרופות במשך זמן רב יותר, כך גדל הסיכוי שיהיו לך קשיים משמעותיים יותר. התחזקות רוחנית ואמונה, דאגה לבריאות הכללית, רשת תמיכה טובה וגישה אוהבת וחיובית, יכולים לגרום לך להתמודד טוב יותר עם תופעות הלוואי.
 

זכור, השינויים הכימיים במוח שלך עשויים עדיין להיות דרמטיים, ואתה עלול לחוש פגיע, רגיש מאד וחשוף.
 

האמן וסמוך על יכולת הריפוי הטבעית של הגוף שלך, וזכור כי הזמן הוא לטובתך בתהליך. זה המפתח להתכונן לבעיות אפשריות, כולל איך להתמודד עם המשבר. לא לצפות לגרוע ביותר אלא להיות פתוח לכל מה שקורה.
 

תופעות הגמילה הנפוצות ביותר הם חרדות ובעיות שינה. השפעות אחרות מכסות מגוון רחב של תסמינים ויכולות לכלול: חולשה, פאניקה, מחשבות מהירות/אובססיביות, כאבי ראש, תסמינים דמויי שפעת, דיכאון, סחרחורות, עייפות, רעידות, קשיי נשימה, בעיות זיכרון, רגשות קיצוניים, תנועות לא רצוניות, עוויתות שרירים ובחילות. גמילה יכולה גם לעורר משבר, שינויים באישיות, מאנייה, פסיכוזה, הזיות, עצבנות ותסמינים פסיכיאטריים אחרים. תסמינים הקשורים בתרופות נוגדות דיכאון יכולים לכלול סערת נפש, רגשות אובדניים, פגיעה עצמית שמתבטאת בתוקפנות.
 

לעיתים אנשים מדווחים על תופעות נסיגה גרועות בסוף התהליך, כאשר הם צמצמו את המינון שלהם לכמעט אפס. דבר עם עצמך, תהיה אופטימי, סמוך על כך שרבים אחרים הצליחו, היה יצירתי וגמיש.
 

גמילה מליתיום ו-"מייצבי מצב רוח" אינה משפיעה על הנוירוטרנסמיטרים כמו שאר התרופות, אלא על זרימת הדם והאותות החשמליים למוח, מה שעלול להוביל לתופעות גמילה אשר דומות לסמים קשים.
 

ליתיום יכול ליצור רגישות רבה יותר למאניה במהלך הגמילה, והפחתה פתאומית מתרופות אנטי-אפילפטיות או תרופות נוגדות פרכוסים יכולות לעורר התקפים אותם הן נועדו למנוע. היזהר במיוחד כאשר מדובר בהפחתת תרופות אלו וזכור שזה זמני.
 

כל ההשפעות הללו עשויות להתפוגג תוך ימים, שבועות או יותר ולכן חשוב להיות סבלני.
 

ניקוי מרעלים וכיוונון המנעד הרגשי מחדש, יכולים להימשך חודשים או יותר, בזמן זה אתה לומד להתמודד עם רגשות וחוויות שהתרופות העלימו ומאפשר למוח ולגוף להתאושש.
 

עבור אנשים רבים החלק הקשה ביותר הוא אחרי הגמילה מתרופות, בו אתה נאבק עם הרגשות שהיו מאולחשים זמן רב ומתעוררים מחדש. עיבוד החוויות שלך יכול להציף רגשות מורכבים, תזכור שהגוף מבצע ניקוי רעלים וריפוי שיחזק אותו לטווח הארוך.
 

תסמונת נוירולפטית ממאירה היא מצב חמור מאוד שיכול להתפתח לפעמים במהלך גמילה. זה יכול להיות מצב מסכן חיים הכרוך בשינויים קיצוניים בתודעה, תנועות חריגות וחום גבוה. אם אתה כבר על-תרופות אנטי-פסיכוטיות נוירולפטיות ותופעות אלו מופיעות, חשוב להפסיק את התרופה ולחפש טיפול רפואי שונה. גמילה מתרופות אנטי נוירולפטיות עשויה להוביל לדיסקנציה, הקאות, עוויתות שרירים ותסמינים פסיכוטיים. תסמינים אלו בדרך כלל פוחתים כאשר מגדילים שוב את המינון. ברגע שאתה מרגיש טוב יותר, נסה להתחיל מחדש תוך הפחתה הדרגתית יותר.
 

לתיאום פגישת ייעוץ
פנייתך התקבלה