גמילה: צעד אחר צעד


רצוי למצוא רופא שמאמין בכם ומטיל ספק באבחנה שלכם. במידה ואין בנמצא תדאגו לרשת ביטחון משפחתית חברתית. מומלץ שלא לעבור את השינויים ו/או גמילה לבד. 

צמצום השימוש בתרופות בבטחה - שיקולים כלליים שאינם מתאימים לכולם:
 

 -  הפחתה בהדרגה למרות שאנשים מסוימים הפסיקו לצרוך תרופות פסיכיאטריות בהצלחה במהירות או בבת אחת, הפחתה פתאומית יכולה לעורר תופעות נסיגה מסוכנות, לרבות התקפי פסיכוזה שנובעות מחוסר יכולת לישון. נטילה ממושכת של התרופות, מובילה לתהליך גמילה ארוך יותר.

 - התחל עם תרופה אחת בחר את:
   התרופה בעלת ההשפעות השליליות הגרועות יותר
   התרופה שאתה מרגיש פחות זקוק לה
   התרופה שצפויה להיות הקלה ביותר לגמילה ממנה
   התרופה שאתם הכי רוצים להיגמל ממנה

במידה ואתה מקבל זריקות דע שזריקות נוטות להתפוגג בהדרגה, שקול עם הרופא המטפל הוספת של תרופה נוספת או תרופת מעבר בטרם אתה מתחיל בתהליך.

 -  ערוך תוכנית מסודרת עפ"י עצות המדריך והצג אותה לרופא המטפל. יש לעדכן את הרשימה תוך כדי התהליך. יש אנשים שנוטים להיגמל מתרופות לאט יותר או מהר יותר אבל הדרך הטובה ביותר להתחיל היא הפחתה של 10% או פחות מהמינון המקורי שלך כל 2-3 שבועות או יותר. יש להמשיך בקצב זה עד שמגיעים לחצי מהמינון המקורי, ואז יש לרדת ב -10% מהרמה החדשה.

 -  ערוך תרשים המציג מינונים לפי תאריך קבל גלולות בגודל שונה, השג חותך גלולות (חלק מהכדורים לא ניתן לחתוך), או שתשיג כוס מדידה לנוזל. לדוגמה, אם התחלת עם 400 מ"ג יומי, אתה יכול להקטין את המנה הראשונה ב -10 אחוזים (40 מ"ג) ל-360 מ"ג לאחר שבועיים או יותר, אם אתה מרגיש טוב, הפחת 40 מ"ג נוספים ל- 320 מ"ג, וכן הלאה. אם הגעת ל-200 מ"ג, ירידה נוספת של 40 מ"ג עשוייה להיות קשה, אתה יכול להפחית ב-10% מ- 200 מ"ג שהם20 מ"ג ולרדת ל-180 מ"ג וכן הלאה.
יש לקחת בחשבון כי תכנית זו היא בגדר קו מנחה כללי, אנשים רבים עושים דברים אחרים וכדאי לשקול לפתוח עם מינונים אלו ולעדכן את התכנית במידת הצורך.

 -  אם אתה משתמש בתרופות במשך זמן רב מאוד, 10 שנים ויותר, ייתכן שתרצה להתחיל עם הפחתה קטנה יותר במינונים ולהישאר עם המינון החדש במשך יותר זמן ויתכן גם שתהליך הגמילה לא מתאפשר במצבך.

 -  בעוד שהפחתה הדרגתית היא הדרך הבטוחה ביותר, ישנן תופעות לוואי מאתגרות, כגון תסמונת נוירולפטית ממאירה או פריחה שנגרמת מגמילה מתרופה בשם למיקטל למשל, ויהיה צורך בעזרה רפואית. יש להמשיך מעקב עם בדיקות המעבדה ולתקשר עם הרופא המטפל על מה שקורה.

-  
לאחר ההפחתה הראשונה שלך, בחן את התסמינים. שמור על קשר הדוק עם הרופא שלך, המטפל, חברים וקבוצת תמיכה אם יש. כתוב יומן ותאר את החוויה שלך, זה יעזור לך בעתיד וזה יכול לעזור גם למתמודדים אחרים.

* הזכר לעצמך כי השפעות שליליות שהתגלו מייד לאחר הפחתת התרופה הן תופעות לוואי של הגמילה ויעברו עם הזמן.

  -  גמילה מנוגדי דיכאון ובנזודיאזפינים ממכרים ביותר וגם הקשים ביותר לגמילה ולכן הפחתה חדה של תרופות אלו מסוכנת. נסה להגמל מתרופות אלו רק לאחר שסיימת את תהליך הגמילה מתרופות אחרות אותן אתה נוטל. ניתן לפעמים להקל על תופעות הגמילה ע"י מעבר למינון זהה בתרופה דומה בעלת השפעה למשך זמן ארוך יותר. תרופות אלו נשארות יותר זמן במערכת ויותר קל להיגמל מהם אחר כך.
במעבר לתרופה חדשה, תן לעצמך לפחות שבועיים או יותר להתרגל אליה לפני שאתה מתנגד אליה, במיוחד אם מתגלים קשיים במעבר.

 -  אם אתה זקוק למינונים קטנים מאד נסה לעבור לצורה נוזלית של התרופה אם קיים, השתמש בכוס מדידה או מזרק על מנת לשלוט במינון, שאל את הרוקח שלך לגבי האפשרויות.


 -  אם הינך נוטל תרופות נגד פרקינסון או תרופות אחרות נגד תופעות לוואי, המשך ליטול אותן עד שאתה מפחית באופן משמעותי את התרופות האנטי-פסיכוטיות. רק לאחר מכן, תפחית בהדרגה במינוני התרופה נגד תופעות הלוואי.

 -  אם הינך נוטל תרופות נוספות במקביל לתרופות הפסיכיאטריות שלך, תיתכן אינטראקציה בין התרופות השונות, בצע מחקר ותלמדו על התרופות והתסמינים שלהם, יש לנקוט בזהירות, לא למהר ולהתאמץ למצוא ייעוץ רפואי טוב.

 -  אם הינך נוטל תרופה רק במצבים קשים, ולא במינון קבוע, נסה להסתמך עליה פחות, אבל שמור אותה כאופציה כדי לעזור לך להגמל מתרופות אחרות. רק אז התחל בהדרגה להפסיק להשתמש בתרופה זו גם כן. ייתכן ותרצה לשמור תרופה זו זמינה כגיבוי למשל לשינה.

 -  תופעה נפוצה בתהליך ההפחתה היא ההבנה כי הפחתנו מהר מידי אם אינך מרגיש טוב וההפחתה קשה לך, הגדל את המינון לרמה הקודמת ותן לעצמך זמן נוסף להסתגל ורק אז נסה להפחית שוב. אם עדיין אתה מגלה קושי, שקול את האפשרות להוריד במינונים לזמן ארוך יותר או הישאר עם המינונים הנוכחיים עד שיחזור לך הביטחון

-  
אם אתה מוצא את עצמך במשבר, ראה בו צעד אחד בתהליך גדול יותר של למידה וגילוי, ולא ככישלון, אל תתיאש במהרה. אם אתה יכול, חדש את רמת התרופה המינימלית הדרושה כדי לחזור ליציבות, במקום להתחיל הכל מההתחלה. זכור כי רוב המכשולים נובעים מתופעות הלוואי המלוות את הפחתת התרופה ולא בהכרח מרגשות עזים שנובעות מהאישיות שלך

 


 -  זכור, אתה עלול למצוא שקשה להיגמל לחלוטין, קבל זאת כאפשרות והיה גמיש עם המטרות שלך. חשוב על דרכים אחרות כדי לשפר את החיים שלך ואת רווחתך והמתן לזמן הנכון בטרם אתה מנסה זאת שוב.
 

לתיאום פגישת ייעוץ
פנייתך התקבלה