סיכונים רפואיים של תרופות פסיכיאטריות


קבלת ההחלטה להפסיק ליטול תרופות פסיכיאטריות דורשת למידה ואת הערכת יכולתך לעמוד מול הסיכונים וההיתרונות הכרוכים, יש לקחת בחשבון את כל הסיכונים, ומהם אלו "שווה" לקחת ואלו לא. מכיוון שכל אדם הוא שונה השפעת התרופות יכול להשתנות במידה רבה, ויש להתמודד עם חוסר הוודאות המלווה את התהליך תוך שיקול דעת ותשומת לב לאיך שהגוף והנפש שלך מגיבים. רשימה זו אינה מושלמת וסיכונים חדשים מתגלים כל הזמן.

 -  תרופות פסיכיאטריות הן רעילות ויכולות לגרום נזק לגוף. "תרופות אנטי-פסיכוטיות", נוירולפטיות, יכולות לגרום לתגובה רעילה ומסכנת חיים הנקראת תסמונת ממאירה נוירולפטיות, ולתסמינים כגון ליקוי קוגניטיבי, מחלה דמויית פרקינסון. בדיקות רמת דם של כמה תרופות כגון ליתיום ו- Clozaril נדרשות כדי להגן מפני הרעלה ונזק גופני. תרופות רבות עלולות לגרום להשמנה, סוכרת, התקפי לב פתאומיים, אי ספיקת כליות, מחלת דם והתמוטטות גופנית כללית. השפעות רעילות אחרות הן רבות וכוללות הפרעה למחזור החודשי, "תסמונת סרוטונין"- תסמונת מסכנת חיים הנובעת מתרופות נגד דיכאון.

 -  תרופות פסיכיאטריות יכולות לפגוע במוח. קיים סיכון גבוה מאוד למתמודדים שנוטלים זמן רב את התרופות האנטי פסיכוטיות והנוירולפטיות ללקות בדיסקינזיה מאוחרת. דיסקינזיה היא הפרעה נוירולוגית שבאה לידי ביטוי בתנועות לא רצוניות של הפנים, "טיקים". בנוסף, תרופות אנטי-פסיכוטיות הוכחו כגורמות להתכווצות המוח. תרופות נגד דיכאון עלולות לגרום לבעיות זיכרון ורגישות גדלה לדיכאון. השפעות אחרות יכולות לכלול פגיעה מוחית ופגיעה קוגניטיבית.

 -  מחקרים על יעילות ובטיחות המתבצעים ע"י חברות התרופות, כמו גם תקנות ה- FDA, הם חלקיים ורק מחקרים מעטים בודקים השפעות ארוכות טוו, או שילוב של כמה תרופות יחד. ההיקף האמיתי של הסכנות הנובעות מתרופות פסיכיאטריות לא יכול להיות ידוע במדויק עקב הסטיגמה הקשה של הפרעות נפש והחיסיון הרפואי. נטילת תרופות פסיכיאטריות היא במובנים רבים ניסויים בקרב הציבור, כאשר מתמודדים חסרי אונים הם שפני הניסיון.

 -  ערבוב עם אלכוהול או סמים אחרים יכול להגדיל את הסכנות בצורה דרמטית. נטילת תרופות מפחיתה את איכות החיים, תופעות הלוואי כוללות פגיעה במיניות, דיכאון, חרדות ובעיות בריאות כלליות.

 -  שינויים בגוף הנגרמים מתרופות הן אי שקט, השמנת יתר או נוקשות שרירים.

 -  נטילת תרופות יוצרות תמיד בעיות חברתיות שגורמות לבדידות.

 -  לליתיום יש אינטראקציה עם מלחים ונוזלים בגוף וכאשר הרמות של אלה משתנות, עקב פעילות גופנית, חום או דיאטה, השפעת התרופה עצמה עשויה להשתנות. גם כאשר עורכים בדיקות דם סדירות והתאמות מינון, אנשים שלוקחים ליתיום נמצאים לפעמים בסיכון של חשיפה לרמות רעילות מזיקות.

 -  שימוש בתרופות לטיפול ב-ADHD כגון ריטלין עלול לעכב גדילה אצל ילדים ולגרום לסכנות ידועות אחרות למוח ולהתפתחות גופנית. כמו כל האמפטמינים הן ממכרות ויכולות לגרום לבעיות אבדן השפיות, בעיות לב, כולל מוות פתאומי.

 

לתיאום פגישת ייעוץ
פנייתך התקבלה