סיכונים נוספים

 

בהבנת תהליך הפחתה וגמילה מתרופות יש לקחת בחשבון גורמים רבים ושונים שאולי לא חשבתם עליהם לפני:

 -  נטילת תרופות באופן קבוע עלולה להיות קשה לחלק מהאנשים, כאשר אנו מדלגים או שוכחים לקחת את התרופה באופן קבוע אנו פגיעים וחשופים להשפעות של אפקט הנסיגה במיוחד עם הליתיום.

 -  רופאים פסיכיאטרים בדרך כלל רואים חולים לביקורים קצרים ו "טכניים", ולכן קשה לזהות תופעות לוואי.

 -  אנשים עם אבחנה של הפרעה נפשית לעתים קרובות מתקשים לקבל ביטוח ובעיות הבריאות הפיזית שלהם לא נלקחות ברצינות.

 -  לעיתים קרובות אתה נאלץ לוותר על שליטה ולהסתמך באופן בלעדי על שיקול דעתו של רופא, אשר לא תמיד מסוגל לקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבורך.

 -  תרופות יכולות להיות יקרות עבורך ואם אתה לא מצליח לתפקד אתה נאלץ לסמוך על רשויות הרווחה.

 -  נטילת תרופות במקרים רבים מעניקות הכרה בנכות מה שיכול להיות מועיל במשך זמן מה, אבל גם יכול להפוך למלכודת לכל חיים.

 -  נטילת תרופות פסיכיאטריות עלולה לגרום לך להראות כסובל ממחלת נפש ע"י החברה ואף לקחת "תפקיד" זה בעצמך. סטיגמות, אפליה ודעות קדומות יכולות להיות הרסניות, ואפילו ליצור נבואה המגשימה את עצמה. אבחון פסיכיאטרי לא ניתן למחוק מן הרישום הרפואי כמו עבר פלילי. מחקרים מראים כי הנסיון לשכנע אנשים כי "מחלת נפש היא מחלה כמו כל שאר המחלות" הוא אסטרטגיה הפוכה שבעצם גורמת לגישה שלילית למצבים אלו.

 -  החיים תחת התרופות יכולים לתת את הרושם השגוי שחיים "נורמליים" הם חיים פרודוקטיביים, שמחים, והתאמה לסביבה כל הזמן. ללא שינויים במצבי רוח, ימים רעים, או רגשות חזקים. זה מעודד הסתכלות שגוייה על כל החוויה האנושית.

 -  החיים תחת התרופות עלולים להוביל להסתכלות על רגשות נורמלים כעל "סימפטומים" של מחלה שצריכים לעצור אותם. הפחד "מלהרגיש" מונע מאנשים ללמוד ולהתפתח מהתהליך של התמודדות עם רגשות לא נעימים.

 -  החיים תחת התרופות יכולים להעניק לך תקווה פסיבית ל"פתרונות קסם" שיקרו יום אחד... במקום לקחת אחריות אישית וקהילתית ולהניע שינוי.

 -  אמנם לא פורסמו בנושא מאמרים רבים אך תמיכת עמיתים, טיפולים אלטרנטיביים, טיפול בדיבור, המתנה, ואפילו אפקט הפלצבו עלולים להיות לעיתים קרובות יעילים יותר מאשר תרופות פסיכיאטריות, וללא סיכונים.  

 

לתיאום פגישת ייעוץ
פנייתך התקבלה