מדוע אנשים מוצאים שתרופות פסיכיאטריות מועילות?

 

בניגוד לסיכונים שלהן, היתרונות של תרופות פסיכיאטריות מפורסמים בצורה נרחבת ומקדמת אבל ההיבטים המועילים שלהן נוטים להיות מעורבים עם טענות מטעות.

המידע שלהלן הוא ניסיון להבין מדוע אנשים רבים מוצאים שהתרופות הפסיכיאטריות כן מועילות בעוד שרבים אחרים טוענים בדיוק ההפך.

 

 -  בעיות שינה היא אחד הגורמים הגדולים ביותר לאיבוד הדעת וההגיון שמובילים למשבר נפשי ואיבוד הקשר למציאות. שימוש בתרופות לטווח קצר יכול לפתור את ולהסדיר את השינה.


 -  תרופות יכולות "לשים ברקס" למצב תודעה קיצוני ולסייע בהרגעת מצבים קיצוניים של משבר שעלול לצאת מכלל שליטה.

 -  אנשים רבים למדו לחשוב ולהאמין שהתרופות מגינות עליהם מפני משבר נפשי נוסף שמאיים על היציבות שלהם ועל חייהם. לטענתם, הסימפטומים ניתנים לניהול כאשר הם נוטלים תרופות שעוזרות להם לשמור על עצמם יותר מקורקעים למציאות.

 -  חברות התרופות ועמיתיהם מפזרות הבטחות ששימוש יומיומי בתרופות יכול למנוע או להקל על אירועים כמו מאניה ודיכאון.

 -  כיום, דיעה זו היא הרווחת למרות שאין לה תיעוד או ממצעים המגבים אותה.

 -  התרופות מקהות את החושים והרגש ובכך מפיגות את הכאוס בחיים ועוזרות לאדם המתמודד: לאכול נכון, לנהל מערכות יחסים, לעבוד ועוד סוגיות בסיסיות.

 -  התרופות יכולות לעזור לך להניח תשתית שתחזק את היציבות בחייך ולבצע שינויים שעשויים להיות קשים לביצוע בדרך אחרת.

 -  התרופות יכולות לעיתים לעזור לך להופיע ולתפקד בעבודה, בבית הספר ובחיים, זה שימושי במיוחד אם אתה לא יכול לקחת פסק זמן או לשנות את הנסיבות.

 -  לכל התרופות אפקט פלצבו חזק: עצם האמונה שהן עובדות, אפילו באופן לא מודע, יכול לגרום להן לעבוד. במחקרים קליניים רבים תרופות פסיכיאטריות הוכיחו יעילות מעטה בלבד מעבר ליעילות הפלצבו, בגלל ההשפעה העזה הזאת. המוח ממלא תפקיד מרכזי בכל ריפוי, ואין דרך לקבוע האם היעילות במטופל מגיעה מהשפעת אפקט הפלצבו או מההרכב הכימי של התרופה.

 -  הקשר עם המתמודד מאד משפיע על אפקט הפלצבו, לעיתים אנשים מרגישים טוב יותר כאשר ניתן להם הסבר פשוט לסבל שלהם וכאשר הם מקבלים תמיכה מרופא, בן משפחה או דמות סמכותית אחרת.

 -  תרופות נוטות לעבוד באופן יעיל יותר כאשר הקשר עם הרופא המטפל חזק יותר.

 -  פרסום, במיוחד פרסום ישיר אל הצרכן (מותר רק בארה"ב וניו זילנד) ופרסום בטלוויזיה, בעל עוצמה אדירה שמשפיעה על התקוות והציפיות של רבים. 

 -  ידוע שתרופות מכל סוג שהוא, לא רק תרופות פסיכיאטריות, נוטות לעתים קרובות לעבוד טוב יותר רק בשל הצפיות מהן.

 

לתיאום פגישת ייעוץ
פנייתך התקבלה