איך תרופות פסיכיאטריות עובדות?

 

רוב האנשים יפגשו לראשונה בטיפול הפסיכיאטרי במצבים נפשיים חריגים של מצוקה רגשית שמרגישה להם כמסכנת חיים, או כאשר אדם קרוב מדווח על התנהגות חריגה שלהם. בד"כ מדובר בשילוב של השניים.


למצבים נפשיים חריגים יש הגדרות רבות במדריך הפרעות הנפש הפסיכיאטרי:

חרדה, דיכאון, מאניה דיפרסיה, פסיכוזה (אבדן קשר עם המציאות), סכיזופרניה, שמיעת קולות, הזיות, חוויות מיסטיות, פחדים, פרנויה, אובססיות לסוגיהן, הפרעות אכילה ועוד תסמינים רבים.
 

מצבים נפשיים חריגים יכולים להיגרם מאירוע טראומטי או עקב שימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים וסמים אחרים. רופאים פסיכיאטרים מצביעים כי במקרים רבים המצוקה הרגשית והתסמינים החריגים נובעים מהפרעה נפשית שקיים לה בסיס ביוכימי וכי מצוקתם הנפשית עלולה לייצר מחשבות אובדניות או החמרה בסימפטומים ונוהגים לטפל באדם במצוקה בטיפול תרופתי.
 

לדעת הרופאים הפסיכיאטריים, טיפול תרופתי הינו תנאי הכרחי לטיפול.
 

השפעת התרופות הפסיכיאטריות הינה על המוח, הן משנות את מצב הרוח והתודעה, מקהות את החושים ועוזרות להפחית את הסימפטומים של המצוקה הרגשית, מפחיתות רגישות ומרגיעות את האדם שמתמודד עם המצב הנפשי החריג. ובכך, מאפשרות שינה ומנוחה ומאפשרות לחלק מהאנשים לחזור ולנהל את חייהם.


יחד עם זאת, חשוב לציין כי תרופות פסיכיאטריות אינן משנות את נסיבות המצוקה הרגשית אלא הן רק מווסתות ומקהות את הרגש. במובן מסוים הן עוזרות להדחיק, להאט ולעצור מחשבות טורדניות.


תרופות פסיכיאטריות הן כלי או מנגנון שעשוי להקל על התסמינים ולסלול דרך לשינוי.
אך קיים סיכון משמעותי בצריכתם עבור נוטלי התרופות, בעיקר בנטילת תרופות אלו על בסיס קבוע לאורך שנים.
 

לתיאום פגישת ייעוץ
פנייתך התקבלה