מזעור נזקים בבריאות הנפש

 

גישות אבסולוטיות לסמים הן כמו חינוך מיני להתנזרות, משפטים של "פשוט לומר לא", להימנע, מובאים כדרך אחת ויחידה שאמורה להתאים לכולם. גישה כזו אולי תתאים לאנשים מסוימים אבל בטח שלא תתאים לכולם, ובפרט לא לאנשים צעירים בעלי דחף אנושי וטבעי לחוות, ללמוד ולחקור.

 

אם אתה לא מקבל את הגישה האבסולוטית ומוצא בה הגיון, בסופו של דבר תיווצר תחושה שהגישה הזו שופטת אותך, מבטלת את הדעות שלך ומעליבה. לכן הגישה האבסולוטית אינה מצליחה, במיוחד אצל צעירים שעדיין לא התחילו את חייהם וזאת גם הסיבה שהם מתמרדים, מפסיקים לצרוך תרופות או זורקים אותן בצורה לא אחראית שגורמת לעיבוד הדעת.

 

גישה אחרת היא גישת "מזעור נזקים". גישה שונה, מעשית יותר אשר נבחנת במבחן התוצאה ולא מבוססת על הנחות והגדרות קשיחות שאסור לערער עליהן.

 


 

מזעור נזקים היא גישה בינלאומית בחינוך לבריאות הקהילה שמכירה בעובדה שאין פתרון אחד שמתאים לכל בני האדם. לכל אחד יש מבנה נפש ואישיות שייחודית רק לו, ולכל אחד יש את הסיפור שלו.

לא קיים תקן או מדד אוניברסאלי של "הצלחה" או "כישלון" שמדובר בנפש האדם. 

טיפול בסימפטומים והתעלמות משורשי הבעיה לעולם לא תחזיק מעמד לזמן ארוך. במקום זאת, המדריך מציע גישה של מזעור והפחתת נזקים.


גישה זאת מתייחסת אל המקום והמצב הרגשי שבו אנשים נמצאים ומשכילה אותם ואת בני משפחתם לקבל החלטות על בסיס ידע מבוסס על מחקרים עדכניים, ופעולות מודעות ומתוכננות שמפחיתות את החרדה וממזערות את הסיכונים העתידיים ומגדילות את סיכויי ההחלמה והחזרה לתפקוד בריא מתוך ניסיון מתועד של מתמודדים רבים שהחלימו. 

 

המתמודדים עם אתגרים נפשיים חייבים לקבל מידע עדכני, אמין שאינו מושפע מרגשות, דעות קדומות ואינטרסים לגבי האפשרויות לשיקום והחלמה.


המתמודדים צריכים לקבל את המשאבים והתמיכה הנכונה להם בכדי שיוכלו לנוע בבטחה לעבר חיים בריאים בקצב שמתאים להם ובתנאים שלא רומסים את כבודם וחירותם.

 

גישת מזעור נזקים בבריאות הנפש היא גישה חדשה שהולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם. הפילוסופיה שעומדת מאחורי הגישה הזאת טוענת שלא תמיד צריך לנסות לחסל את "התסמינים" או להפסיק את כל התרופות בבת אחת. הגישה מכירה בכך שאנשים רבים שנוטלים תרופות פסיכיאטריות אינם שלמים עם הטיפול ומנסים להפחית או להיגמל מהן, וחלקם כבר השלימו עם הסימפטומים (תסמינים) - וכי במציאות הסבוכה והמבלבלת הזו אנשים זקוקים לעזרה אמיתית, הם צריכים אמפטיה וחמלה והם זקוקים לאוזן קשבת ולא שיתעלמו מהם וישפטו אותם, יחליטו בשבילם ויגזרו את דינם.


מזעור נזקים במידת האפשר, מניעת מצבי רוח קיצוניים שאינם ניתנים לשליטה, להימנע מפגיעה מטיפולים לא מתאימים שמייצרים תופעות לוואי נוראיות, הימנעות ככל האפשר מסטיגמה סיווג האדם כחולה נפש, ואשפוז טראומטי בכפייה.

 

קבלת החלטות בשיטת מזעור נזקים אומרת שעדיף להסתכל בכנות בכל צדדי המשוואה:

לדוגמא: איך תרופות כן עשויות לעזור במצבים בהם איבדנו שליטה על חיינו, עד כמה התרופות האלו עלולות להיות מסוכנות במידה והן לא מתאימות ומהן האלטרניטבות, צריך לבדוק את האפשרויות והחלופות לטיפול מסוג זה במידה וטיפול אינו מצליח.

קבלת ההחלטות מבוססת על תהליך של התנסות ולמידה אישית, כולל למידה מטעויות ושינוי מטרות לאורך הדרך, מתקדמים תוך כדי תנועה עם הרופא המטפל.

הגישה של מזעור נזקים נובעת מתוך אמונה כי המהות של הטיפול הוא שיקום וחיים בריאים וחזרה לתפקוד עם יכולת קבלת החלטות נבונות ומשכילות הנוגעות לעתידנו ולאיכות חיינו.