מבוא - WRITTEN BY WILL HALL- HARM REDUCTION GUIDE TO COMING OFF PSYCHIATRIC DRUGS AND WITHDRAWAL

 

אנחנו חיים בעולם שבכל הנוגע לתרופות פסיכיאטריות הוא פשוט מטורף.
מחד, מתקיימת מדיניות של מלחמה בסמים אשר מגדירה חומרים מסוימים כלא חוקיים ומסוכנים. גישה זו מביאה להפללה, אכיפה וענישה מחמירה שמציפה את בתי המשפט ובתי הסוהר שלנו, וכשלעצמה לא הביאה לתוצאות או הובילה לשינוי בצריכת הסמים.

 

מאידך, האלכוהול והסיגריות, מקובלים בחוק ומקבלים פרסום שמלווה בהבטחות לשיפור התדמית, האושר, ההצלחה כשבעצם הם עלולים לגרום להתמכרויות, אלימות, מחלות ומוות.
גם תרופות מרשם, ממריצים, משככי כאבים, גלולות נוגדי חרדה ודיכאון ותרופות לשינה, שמגיעים במרשם רופא יכולים לגרום לתופעות אלו ו
כיום, חלק מתרופות המרשם נמכרות ברחוב על ידי סוחרי סמים.

 

קבוצה נוספת של תרופות היא תרופות אנטי פסיכוטיות שנקראות גם "תרופות מייצבות" כגון ליתיום ותרופות נוגדות פרכוסים שנרשמות למי שאובחן בהפרעות נפש. תרופות אלו ניתנות כדי להחליש מצבי תודעה קיצוניים לאנשים שמרגישים שהם מאבדים שליטה וגם להן תופעות לוואי מסוכנות מאוד. 

 

כאשר מדברים על שימוש בסמים או תרופות, חייהם של הנוטלים אותם נמצאים בסיכון להתמכרות, התנהגות אנטי סוציאלית (אלימות מילולית ו/או פיזית והתקפי זעם), משברים רגשיים, ניתוק מהמציאות, שיגעון ופסיכוזה. המסרים המבלבלים שמובאים בתקשורת על צריכת סמים או תרופות מייצרים חרדות רבות וחוסר וודאות והופכו בתודעה הציבורית ל"מלאכים" או ל"שדים" ואנחנו צריכים ליטול אותם בכל מחיר או להימנע מהם בכל מחיר.

 

כלומר, אנחנו מסתכלים רק על הסיכונים או שאנחנו מפחדים מדי מכדי להסתכל מה הם הסיכונים בכלל. אין פשרה: זה שחור או לבן, הכל או לא כלום.

 

קל מאוד ליפול לתוך החשיבה האבסולוטית כשמדובר בתרופות פסיכיאטריות. תומכי השימוש בתרופות פסיכיאטריות מתמקדים במניעת סיכונים כגון פסיכוזה ומצבים רגשיים קיצוניים, בעוד שמתנגדי השימוש בחומרים אלו מתמקדים בסיכונים ובתופעות הלוואי של התרופות והקושי להיגמל מהן.

 

חשיבה קיצונית שכזו היא הבעיה. המדריך הנ"ל מציע את דרך האמצע, שביל הזהב, גישה טיפולית שמעודדת בחינה של כל מקרה לגופו. גישה נאורה שמטילה ספק באבחון שנעשה לפני שנים ומאפשרת יציאה ממעגל החולי.